پرتال اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر ارومیه
پیامبر اکرم (ص): بنگر در چه (لباسى) و بر چه (چیزى) نماز مى گزارى، اگر از راه صحیح و حلالش نباشد، قبول نخواهد بود.
ارومیه  سرزمین استعدادهای پنهان و محرومیتهای آشکار است.

ارومیه سرزمین استعدادهای پنهان و محرومیتهای آشکار است.

کمبود سرانه های فضاهای فرهنگی یکی از اصلی ترین خلاء های عرصه فرهنگ ارومیه است

نویسنده: Admin/شنبه, 07 تیر,1393/دسته ها: اخبار

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

عصمت گرامی عضو شورای اسلامی شهرارومیه در گفت گو با روابط عمومی شورای اسلامی شهر ارومیه اظهار داشت : ارومیه  سرزمین استعدادهای پنهان و محرومیتهای آشکار است.

کمبود سرانه های فضاهای فرهنگی یکی از اصلی ترین خلاء های عرصه فرهنگ ارومیه است و این شهر سرزمین استعدادهای پنهان و محرومیتهای آشکار است و باید برای بهره گیری از استعدادها، پتانسیل ها و ظرفیتهای هنری و فرهنگی همه قشرها و اقوام تلاش شود تا زمینه رفع محرومیت ها نیز فراهم شود.

توجه به شاخص های فرهنگی زمینه ساز پیشرفت تمدن است و باید هویت شهر در قالب فرهنگی احیاء شود و در این میان نباید فراموش شود که تحقیق این مهم منوط به برآورده شدن نیازهای اساسی همه طبقات و مناطق است و امروز از مهمترین کمبودهای استان نبود مکانهای فرهنگی برای جوانان در اکثر مناطق شهر است.

فرهنگ متشکل از عمل، احساس و اندیشه است که با هماهنگی و وحدت این سه مقوله هویت تجلی پیدا می کند و هویت فرهنگی با هویت و پیشرفت شهر معنا می بخشد که ابتدایی ترین نیاز برای بسط و گسترش فرهنگ، ایجاد فضاهای فرهنگی و روشنفکری است.

چهره های فرهنگی و هنری منطقه و شهر موجب تعریف فرهنگ خود می شوند، خدمات اولیه شهر نیاز شهر است، اما نباید به اصلی ترین پایه توسعه و پیشرفت تبدیل شود چرا که توسعه شهر و آبادانی یک منطقه تنها اقدامات عمرانی نیست بلکه ترویج فرهنگ و هنر و فراهم کردن شرایط بهره گیری این حوزه را برای جوانان و مردم ضمن آرامش و جلوگیری از معضلات و آسیب های اجتماعی زمینه ساز توسعه و پیشرفت و ارتقاء همه بخش ها می شود.

بزرگترین ویژگی شهر فرهنگ است، مدنیت یعنی شهر نشینی و تا زمانی که مدنیت وجود نداشته باشد امکان رشد و پیشرفت وجود نخواهد داشت و عقل و عقلانیت دومین شاخص تمدن است و مهمترین دستاورد و تجلی گاه عقلانیت تکنولوژی است که نماد عینی آن در شهر مشاهده می شود و تمدن با فرهنگ و هنر و هنرمند بیگانه نیست و هنر که پایه سوم مدنیت را به خود اختصاص داده است زیباترین تجلی گاه احساس و فرهنگ است که باید به شیوه های اصولی و مختلف در راستای پیشرفت و توسعه جامعه از آن بهره گرفت.

ایجاد فضاهای فرهنگی همچون فرهنگسراها مسئولیت بزرگ شوراهای شهر است که یکی از بزرگترین معانی هنر خوشبینی به آینده است که باید این موضوع به نسل امروز تزریق شود چرا که شوراها بازوی اراده توده های مردم هستند و آنان با درد مردم این شهر آشنا هستند، بنابراین مسئولیت شوراها بسیار سنگین تر است.

فرهنگ شهرمان یک فرهنگ کهن است که با وجود اینکه این شهر زودتر به عرصه شهرنشینی وارد شده اما متأسفانه در طول تاریخ بارها مورد هجوم و آماج تاریخ قرار گرفته است و این حملات باعث نابودی شهرستانیت، مدنیت و شهرها شد.

ارومیه یکی از بافرهنگ ترین شهرهای دنیاست و باید اذعان داشت مزیت شهر ارومیه نسبت به سایر مناطق ایران با وجود ملتها و ادیان و مذاهب مختلف وحدت و یکپارچگی آن است که خود باعث جلوگیری از بروز جدال های قومی و مذهبی و دینی در آن می شود و امروز ضروریست که شورا به این امر مهم و ترویج فرهنگ وحدت و یکپارچکی و صفا و صمیمت توجه ویژه ای داشته باشند و هویت محله ای در تمام مناطق شهر احیاء شود چرا که هویت شهر نشأت گرفته از هویت محله است.

نهایتاً مراکز فرهنگی بهترین جایگزین برای تفریحات ناسالم جوانان بوده و فراهم سازی این امکانات می تواند زمینه ساز تولید فرهنگ و هنر شود. باید به جوانان انگیزه و امید بخشید و حسن خوشبینی به آینده را در آنان ایجاد کرد تا بتوانند در آفرینش و خلق هنر و زیبایی و آبادانی و توسعه شهرمان بپردازند و این مهم با کمک رسانی، هدایت و فراهم کردن امکانات زمینه های پیشرفت جامعه را فراهم کرده و زندگی سالم، تولید هنر، آبادانی و توسعه جامعه و پیشرفت را تحقق می بخشد چرا که سرمایه گذاری در زمینه هنر و فرهنگ منجر به پرورش و شکوفایی ذوق عمومی می شود و تا زمانی که برنامه ریزی و استفاده از ظرفیتهای مناسب شهر فراهم نباشد فرهنگ و ادبیات شهر و دیگر بخش ها نیز رشد نخواهد کرد.

به امید اینکه شهری زیباتر، آبادتر و توسعه یافته تر از نظر فرهنگی و هنری زیبایی و شهرسازی داشته باشیم.

 


 

تعداد نمایش ها (223)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:
پیوندها

 

روح شهدا صلوات
کانال سروش

 

سامانه پیام کوتاه 5000245222
روزنامه
شورا

آمار بازدید
دی ان ان