پرتال اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر ارومیه
پیامبر اکرم (ص): بنگر در چه (لباسى) و بر چه (چیزى) نماز مى گزارى، اگر از راه صحیح و حلالش نباشد، قبول نخواهد بود.
نائب رئیس شورای اسلامی شهر اورمیه در گفتگو با دورنانیوز:

نائب رئیس شورای اسلامی شهر اورمیه در گفتگو با دورنانیوز:

نویسنده: Admin/پنجشنبه, 05 دی,1398/دسته ها: اخبار

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نائب رئیس شورای اسلامی شهر اورمیه در گفتگو با دورنانیوز:

موضوع آلودگی هوا به کلیه دستگاه‌های اجرایی مربوط می‌باشد / دولت به تعهدات خود عمل نمی‌کند


حسین بخشایشی گفت: موضوع آلودگی هوا به کلیه دستگاه‌های اجرایی مربوط می‌باشد که میزان آن به فراخور وظایف هر دستگاه می‌باشد، دولت موظف است هر سه سال، با تامین 50 درصد هزینه‌ها از سوی دولت و 50 درصد دیگر بر از سوی شهرداری، ناوگان حمل و نقل عمومی شهرها را تعویض و نوسازی و یا تمدید کند، اما متاسفانه سال‌هاست که این اقدام صورت نگرفته است.

دورنانیوز: نائب رئیس شورای شهر اورمیه در خصوص نقش شورای شهر و شهرداری در موضوع مقابله با آلودگی هوای اورمیه گفت: موضوع آلودگی هوا به کلیه دستگاه‌های اجرایی مربوط می‌باشد که میزان آن به فراخور وظایف هر دستگاه می‌باشد،  دولت موظف است هر سه سال، با تامین ۵۰ درصد هزینه‌ها از سوی دولت و ۵۰ درصد دیگر بر از سوی شهرداری ، ناوگان حمل و نقل عمومی شهرها را تعویض و نوسازی و یا تمدید کند، اما متاسفانه سال‌هاست که این اقدام صورت نگرفته است. از طرف دیگر، طی مصوبه‌ای، سال گذشته تصمیم به خرید ۱۰۰ دستگاه اتوبوس گرفته شد اما با افزایش قیمت ارز، ما توانستیم تنها ۲۵ دستگاه خریداری کنیم. درآمدهای شهرداری، قادر به تامین هزینه‌های حمل و نقل درون شهری بصورت کلان نیست و دولت نیز حمایت‌های ضروری خود شانه خالی می‌کند. بنابه نظر کارشناسان، ۷۰ درصد آلودگی هوای شهرها مربوط به خودروها بوده و بعضی اتوبوس‌های شهر ما عمری بالاتر از ۱۵ سال دارند؛ گرچه جای تشکر از آقای شهردار و سازمان‌های تاکسیرانی و اتوبوسرانی وجود دارد که در سال‌های اخیر ناوگان حمل و نقل عمومی را نوسازی و بهسازی کرده‌اند اما برای شهر ما کافی نمی‌باشد و اصلی‌ترین دلیل آن عدم حمایت دولت می‌باشد.

حسین بخشایشی افزود: موضوع بعدی، بنزین یورو ۴ می‌باشد، که در شهر ما عرضه نشده و می‌تواند از عوامل آلودگی هوای اورمیه باشد و مسئله بعدی، معاینه فنی می‌باشد که باید تمام خودروهای داخل و برون شهری تحت معاینه فنی قرار گیرند، گرچه توجه‌ها به این موضوع افزایش یافته است اما  که بطور جد با آن برخورد نمی‌شود، که با افزایش برخوردها، حتما تاثیر مثبتی در میزان آلودگی هوا خواهد داشت.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای کاستن از میزان آلودگی هوای شهر اورمیه گفت: توسعه فضای سبز که نقش ریه‌های شهر را دارند، می‌تواند برای پاکسازی هوا نقش اساسی داشته باشد که در این راستا شهرداری موظف شده است، سالانه برای هر فرد فضای سبز را یک متر افزایش دهد و در نتیجه از ۸ متر برای هر فرد به مرز ۱۲ متر، به عنوان استاندارد در سطح کشور، رسیده است. لازم بذکر است مردم اورمیه عاشق فضای سبز و گل و گیاه بوده فلذا خود اقدام به کاشت آن می‌کند اما با فرهنگ‌سازی و با کمک شهرداری، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و سازمان محیط زیست، می‌توان با افزایش این میزان، برای از میان بردن آلودگی هوا نقش سزاواری داشت.

عضو شورای شهر اورمیه در پایان گفت: در شهر اورمیه، آلودگی هوا به میزانی که برای تمام سنین و اقشار خطرناک باشد، نرسیده است و تعطیلی مدارس نیز از میزان آن کاسته است اما باز جای نگرانی دارد؛ ولی باید ادارات دیگر مانند محیط زیست، نیروی انتظامی، راهنمایی رانندگی، استانداری با اجرای قوانین در این خصوص کمک کنند و شهرداری نیز یکی از عوامل مهم در این خصوص می‌باشد.

تعداد نمایش ها (30)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:
پیوندها

 

روح شهدا صلوات
کانال سروش

 

سامانه پیام کوتاه 5000245222
روزنامه
شورا

آمار بازدید
دی ان ان