پرتال اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر ارومیه
پیامبر اکرم (ص): بنگر در چه (لباسى) و بر چه (چیزى) نماز مى گزارى، اگر از راه صحیح و حلالش نباشد، قبول نخواهد بود.
دبیر اول شورای اسلامی شهر ارومیه گفت:

دبیر اول شورای اسلامی شهر ارومیه گفت:

نویسنده: آقای نصیرپور/ﺳﻪشنبه, 16 شهریور,1400/دسته ها: اخبار

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دبیر اول شورای اسلامی شهر ارومیه گفت:

دستگاه‌ها و سازمان‌ها از شهرداری در حوزه مدیریت پسماند حمایت نمی‌کنند


راهکار تحول در بحث مدیریت پسماند اجرای دقیق قانون جهت تامین منابع در کنار مشارکت و همکاری دستگاه‌ها است زیرا در غیر این صورت شهرداری با درامدهای روزانه خود در بحث مدیریت پسماند موفق نمی‌شود.

احد یوسفی در جلسه کمیته محیط زیست شورا با اشاره به آیین نامه اجرایی بند (و) تبصره ۶ قانون بودجه کشور اظهار کرد: تولیدکنندگان و واردکنندگان تعیین شده در این قانون موظف شده‌اند تا نسبت به پرداخت عوارض پسماند خود اقدام کنند.

وی تصریح کرد: منابع درآمدی حاصل از اجرای این آیین‌نامه به حساب مربوطه نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود تا براساس موافقتنامه مبادله‌شده بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه کشور برای بازیافت پسماندهای حاصل از کالاهای مذکور (ایجاد تاسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی) در قالب یارانه سود تسهیلات یا کمک بلاعوض به طرح‌های با اولویت مشارکت بخش غیر دولتی از جمله شهرداری‌ها تخصیص داده و براساس نرخ هزینه مدیریت پسماند، هزینه شود.

دبیر اول شورای اسلامی شهر ارومیه افزود: اما متاسفانه تاکنون ریالی از این بند آیین‌نامه به بحث مدیریت پسماند اختصاص نیافته است و این نشان از عدم اجرایی شدن قانون و خلاهای موجود در مراحل اجرایی دارد.

یوسفی گفت: اگر این قانون و قوانینی از این دست که در زمینه مدیریت پسماند تصویب شده، اجرایی می‌شد، بی‌تردید وضعیت مدیریت پسماند در این شرایط قرار نداشت.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی و دولتی براساس قانون بایستی یاریگر شهرداری در بحث مدیریت پسماند باشند، اظهار کرد: هیچ‌گونه حمایتی از شهرداری از سوی دستگاه‌ها و موسسات در بحث مدیریت پسماند صورت نمی‌گیرد.

یوسفی افرود: سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه روزانه ۵۰۰ تن زباله خانگی را از سطح شهر جمع‌آوری می‌کند و نبود حمایت‌ها سبب شده آنگونکه باید در بحث تفکیک از مبدا و مدیریت پسماند‌ها موفق ظاهر نشود و همیشه انگشت اتهام تنها به سمت شهرداری باشد.

یوسفی با اشاره به اهمیت آموزش و فرهنگ‌سازی در مقوله مدیریت پسماند گفت: براساس ماده ۶ قانون مدیریت پسماند، سازمان صدا و سیما و سایر رسانه‌هایی که نقش اطلاع‌رسانی دارند و دستگاه‌های آموزشی و فرهنگی موظف هستند جهت اطلاع‌رسانی و آموزش، جداسازی صحیح، جمع‌آوری بازیافت پسماندها اقدام و با سازمان‌ها و مسئولین مربوطه همکاری کنند.

یوسفی تاکید کرد: راهکار تحول در بحث مدیریت پسماندها اجرای دقیق قانون جهت تامین منابع در کنار مشارکت و همکاری دستگاه‌ها است زیرا در غیر این صورت شهرداری با درامدهای روزانه خود در بحث مدیریت پسماند موفق نمی‌شود.

دبیر اول شورای اسلامی شهر ارومیه در اولویت قرار گرفتن مقوله مدیریت پسماند برای مجلس و هیئت دولت را چاره‌ساز دانسته و خاطر نشان کرد: درگیری بین دستگاهی باید خاتمه یابد و در کمیته‌ها و کمیسیون‌ها بحث مدیریت پسماند در اولویت قرار گیرد تا با کمک مجلس و هیئت دولت مشکلات برداشته شده و قانون اجرایی شود.

یوسفی درخصوص نخاله‌های ساختمانی در حاشیه جاده‌ها گفت: پاکسازی حاشیه جاده‌ها از نخاله‌ها راهکار صحیح و اصولی نیست و به هیچ‌وجه مانع و راهکار پیشگیری کننده مناسبی نخواهد بود.

وی افزود: همه ساله‌ حاشیه جاده‌ها به طور مداوم پاکسازی می‌شود و مجدد توسط عده‌ای نخاله‌ها در این محل‌ها سرریز می‌گردد لذا باید دنبال راهکاری اساسی و اصولی باشیم.

تعداد نمایش ها (14)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
پیوندها

 

روح شهدا صلوات
کانال ها
سامانه پیام کوتاه 5000245222
روزنامه
شورا

آمار بازدید
دی ان ان