پرتال اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر ارومیه
پیامبر اکرم (ص): بنگر در چه (لباسى) و بر چه (چیزى) نماز مى گزارى، اگر از راه صحیح و حلالش نباشد، قبول نخواهد بود.
رئیس شورای اسلامی استان : وظایف و اختیارات شورای اسلامی استان و تعاملات آن با مدیریت محلی

رئیس شورای اسلامی استان : وظایف و اختیارات شورای اسلامی استان و تعاملات آن با مدیریت محلی

نویسنده: Admin/دوشنبه, 13 مرداد,1393/دسته ها: مقالات

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

 ((رسول اصغر زاده ، رئیس شورای اسلامی استان آذربایجان غربی))

 


هو السلام

مطابق اصل یکصدم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که میثاق ملی کشورمان می باشد ، برای پیشیرد سریع برنامه های اجتماعی ، اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور هر روستا ، بخش ، شهر ، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای استان ، بخش ، شهر ، شهرستان و استان صورت می گیرد و برابر اصل هفتم قانون اساسی شوراها از جمله شورای استان از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور می باشند . و از طرفی برای اجرای اصل  101  قانون اساسی شورای عالی استانها از ترکیب اعضای شورای استانها تشکیل می شود و براساس صراحت اصل  102  شورای عالی استانها حق دارد در حدود و ظایف و اختیارات خود طرحهایی تهیه و مستقیما یا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کند و این طرحها باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین برای تشکیل شورای عالی استانها ، باید شوراهای استان تشکیل و نمایندگان هر استان به شورای عالی استانها معرفی شوند . در دوره سوم و چهارم شوراها ، با توجه به تقسیم بندی ذیل شورای اسلامی استان آذربایجان غربی دارای 17 عضو و 3 نفر از این نمایندگان عضو شورای عالی استانها می باشند . از استانهای تا 2 میلیون نفر جمعیت 2 نفر ، استانهای بالای 2 میلیون نفر جمعیت 3 نفر و استان تهران 4 نفر که جمعا 75 نفر می باشد .

شورای اسلامی استان بموجب ماده 11 قانون شوراها و از نمایندگان منتخب شوراهای اسلامی شهرستانهای تابعه انتخاب و معرفی می شوند و براساس ماده 13 در صورت دعوت شورای استان از استاندار یا سایر مسئولین اجرایی مقامات مذکور در جلسات شورا شرکت خواهند نمود .

با عنایت به ماده 78 مکرر 1 قانون شوراها وظایف و اختیارات شورای اسلامی استان عبارت است از :

-بررسی مسائل و مشکلات استان و ارائه پیشنهادهای لازم به منظور رفع تبعیض و توزیع عادلانه امکانات و منابع و جلب همکاری در تهیه برنامه های عمرانی و رفاهی استان به شورای عالی استانها.

- نظارت بر حسن اجراء تصمیمات شورای عالی استانها در محدوده استان .

-ایجاد ارتباط و هماهنگی لازم میان شوراهای شهرستان در محدوده استان و نظارت بر عملکرد آنها

- همکاری با شورای برنامه ریزی و توسعه استان

- تصویب ، اصلاح ، تتمیم و تفریغ بودجه دبیرخانه شورای استان

- عضویت رئیس شورای استان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان

-   نظارت بر حساب در آمد و هزینه سازمان همیاری شهر داریهای استان با انتخاب حسابرس رسمی                                                                                                                             علاوه  بر این موارد عضویت در شورای فرهنگ عمومی ، کارگروه خانواده و بانوان ، کار گروه تجهیز منابع و در آمدهای استان ، نهاد کتابخانه های عمومی استان ، شورای ترافیک ، شورای حمل ونقل وسوخت ، کمیسیون نظارت اصناف استان و سایر مجامع و محافل مربوط از جمله وظایف قانون شورای استان می باشد. 


    در طول تشکیل شورای اسلامی استان در دوره اول آقای آئین پرست (مهاباد) ، دوره دوم آقایان کبیری (خوی ) و شیروند (تکاب ) ریاست شورای اسلامی استان را بر عهده داشته اند که از زحمات ایشان قدردانی به عمل می آید و در دوره 5/6 ساله سوم و یکسال اول دوره چهارم این وظیفه به عهده اینجانب از شورای اسلامی شهر و شهرستان ارومیه بوده است.


                                                                                                                                      در طی این مدت سعی بر این بوده است که نسبت به حل وفصل اختلافات شوراهای اسلامی سطح استان که قابل پیگیری قضایی نیست ، اقدامات لازم وموثر به عمل آید . همچنین پیگیری صدور احکام شهرداران منتخب از وزارت محترم کشور و استانداران محترم نیز از دیگر موارد تعاملات و ارتباط با مدیریت شهری به شمار می رود .


درطی 7 سال گذشته نسبت به انتخاب حسابرس و نظارت بر حساب در آمد و هزینه سازمان همیاری شهرداریهای استان نیز اقدام گردیده است . شورای اسلامی استان همه ماهه با حضور یک نفر از مسئولین استانی تشکیل جلسه داده و در این جلسات به موضوع مرتبط با حوزه عمکرد مدیر محترم دعوت شده و ارائه مشکلات و راه حل ها و پیشنهادهای لازم اقدام می نماید.                                                                                                                                      ایجاد وتقویت تعاملات و ارتباط با استاندار محترم و مدیران کل و روسای نهادها و سازمان های استان و همچنین فرمانداران محترم و روسای ادارات شهرستانها با شوراهای اسلامی شهرستانها از دیگر وظایف و اقدامات شورای استان در این مدت به شمار می روند اگر چه تا جامعه آرمانی شورایی فاصله بسیاری داریم لکن با همین بضاعت اندک نیز می توان بسیاری از فاصله ها را کوتاه نمود ومسیر خدمتگزاری را هموار کرد.


به امید نیل به اهداف انقلاب اسلامی و آرمانهای امام راحل (ره) و شهدا و ایثارگران معزز و جامه عمل پوشیدن به منویات حضرت امام خامنه ای در راستای عمل به وظایف قانونی .

                                                                                                                                    والسّـلام

 

تعداد نمایش ها (1267)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
پیوندها

 

روح شهدا صلوات
کانال ها
سامانه پیام کوتاه 5000245222
روزنامه
شورا

آمار بازدید
دی ان ان