:

کسی که نهان و آشکار٬ و کردار و گفتارش تفاوتی نکند٬ به راستی امانتش را ادا و عبادتش را خالص کرده است.


پرتال اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر ارومیه
بیانیه دومین اجلاس ڪمیسیون های شهرسازی و معماری شورای شهر مراڪز استان ها  منتشر شد

بیانیه دومین اجلاس ڪمیسیون های شهرسازی و معماری شورای شهر مراڪز استان ها  منتشر شد

نویسنده: Admin/شنبه, 16 آذر,1398/دسته ها: اخبار

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

💢 بیانیه دومین اجلاس ڪمیسیون های شهرسازی و معماری شورای شهر مراڪز استان ها  منتشر شد

📃 بیانیه دومین اجلاس "مجمع مشورتی روسای ڪمیسیون های شهرسازی و معماری شورای شهر ڪلانشهرها و مراڪز استان ها" با تاڪید بر لزوم توجه به "جایگاه حقوق عمومی در نظام شهرسازی و معماری"  منتشر شد.
https://bit.ly/37Wj9v6
🔻 در بخش هایی از این بیانیه این آمده است :

🔹 تامین حقوق عمومی مستلزم این است ڪه ساڪنان شهرها از یڪ شهروند منفعل به شهروند فعال و مسئولیت‌پذیر تبدیل شوند و مدیریت های شهری نیز حضور پررنگ شهروندان در عرصه‌های مختلف تصمیم‌گیری و اداره شهر را فراهم ڪنند.

🔹 مطالبه و اجرایی شدن حقوق عمومی بدون شفافیت در همه عرصه‌های مدیریت شهری امڪان پذیر نیست لذا اعضای مجمع متعهد شدندڪه اولا ساختار سازمانی معاونت های مربوطه (شهرسازی و معماری) در شهرداری‌ها و ثانیا  ساختار سازمانی ڪل شهرداری را در جهتی سازمان دهند ڪه مسئولیت خدمتگزاران در سطوح گوناگون سازمانی به طور موثری مورد قضاوت شهروندان قرار بگیرد.

🔹 یڪی از وجوه بارز تعرض به حقوق عمومی شهر پدیده شهر فروشی است ڪه  ضرورت دارد مجلس شورای اسلامی و دولت در فرایند بررسی و تصویب لایحه ارزش افزوده، منابع پایدار درآمدی برای مدیریت های شهری حفظ ڪنند یا افزایش دهند.

🔹 اعضای مجمع خواستار تصویب قانون جامع شهرسازی و معماری شدند تا تشتت، قدیمی بودن و ضعف قوانین فعلی جبران شود ڪه در این مسیر تعیین تڪلیف لوایح مدیریت یڪپارچه شهری و درآمدهای پایدار در دولت و مجلس محترم نیز ضرورت دارد.

🔹 قوه محترم قضائیه در زمان تصویب قوانین جامع جدید و اصلاح قوانین فعلی، رویه‌های جدیدی را در خصوص احقاق حقوق عمومی، رسیدگی ویژه و جدی به تخلفات ساختمانی و تخطی‌ها از طرح‌های مصوب توسعه شهری و زمینه‌سازی برای مطالبه حقوق عمومی را فراهم ڪند. تشڪیل دادگاه‌های ویژه رسیدگی به تخلفات شهری می‌تواند گام اجرایی و عملی در این راستا باشد. 

🔹 دولت ابعاد مختلف طرح اقدام ملی مسڪن از جمله مڪان گزینی صحیح، نحوه مشارڪت قشرهای مختلف و...  تبیین و شرایط تحقق پذیری آن و همچنین زمانبندی تڪمیل و تحویل را به طور شفاف در فضای گفتمانی با جامعه حرفه‌ای و صاحب‌نظران مطرح ڪند و بازخوردهای آن در اجرای صحیح طرح بڪارگرفته شود.

🔹 نگاه توسعه‌ای ڪالبدی به حریم باید جای خود را به نگاه حفاظت و صیانت و ایجاد ڪمربند سبز به عنوان ڪمربند تنفسگاهی شهر و مدیریت هماهنگ مجموعه شهری بدهد و رعایت حقوق عمومی مبارزه با زمین خواری و جلوگیری از پدیده حاشیه نشنی و ایجاد سڪونتگاه های غیررسمی در حریم و همچنین اصلاح قوانین در راستای حذف تعارضات در مدیریت حریم و احیای اسناد مجموعه شهری باید به صورت امور جدی و حیاتی در مدیریت حریم مورد توجه باشند.

🔹 تعداد شهرهای خلاق ڪه توسط یونسڪو هر دو سال یڪبار در جهان انتخاب می شود می تواند با برنامه ریزی و برخورداری از تجربیات شهرهای خلاق دیگر بیشتر از 4 شهر ڪنونی (اصفهان، رشت در حوزه غذا، بندرعباس در حوزه صنایع دستی و سنندج در حوزه موسیقی)  از ایران باشد.

✅ متن ڪامل بیانیه 👇🏻:
http://shora.tehran.ir/default.aspx?tabid=68&ArticleId=19217

https://t.me/shooraurmia

تعداد نمایش ها (33)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:
کانال
روزنامه
آمار بازدید
دی ان ان