پرتال اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر ارومیه
پیامبر اکرم (ص): بنگر در چه (لباسى) و بر چه (چیزى) نماز مى گزارى، اگر از راه صحیح و حلالش نباشد، قبول نخواهد بود.
نطق پیش از دستور مرتضی منافی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه در جلسه امروز صحن شورا

نطق پیش از دستور مرتضی منافی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه در جلسه امروز صحن شورا

نویسنده: آقای نصیرپور/ﺳﻪشنبه, 23 شهریور,1400/دسته ها: اخبار

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نطق پیش از دستور مرتضی منافی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه در جلسه امروز صحن شورا

🔻 مرتضی منافی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه در نطق پیش از دستور جلسه امروز صحن شورا با اشاره به 23 شهریور، 7 صفر شهادت امام حسن مجتبی (ع) گفت: امام حسن (ع) «ریحانه پیامبر» و نخستین میوه پیوند مبارک علی (ع) و فاطمه (س) بود که در سال دوم هجری به دنیا آمد و دوران خردسالی‌اش در محضر پیامبر (ص) سپری شد و از پیامبر (ص) نقل است که حسن (ع) شبیه‌ترین اشخاص خَلقاً و خُلقاً به من می‌باشد.: «اشبهت خَلقی و خُلقی» و پیامبر (ص) وی را «هدیه‌ای الهی» برای خود می‌دانست. آن حضرت مانند دیگر امامان معصوم علیهم‌السلام مظهر و مجلای جمال حق و برخوردار از والاترین مکارم و مناقب بود. از اوصاف والای آن حضرت می توان عبادت عارفانه ؛ گشاده دستی و سخاوت ؛ شَجاعت ؛ زهد ؛ مدارا و سعه صدر و قرآن زیستی را نام بُرد .
🔻 وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: هنگامى که امام حسن علیه السلام به همراه عمار وارد کوفه شد، مردم دور ایشان اجتماع کردند، امام در اجتماعشان حضور یافت، و پس از حمد و ثناى الهى فرمود:
اى مردم ! ما آمده ایم، تا شما را دعوت کنیم، به خدا و کتابش، و سنت پیامبرش، و به فقیه ترین فقیه مسلمانان، و عادل ترین کسى که شما آنان را عادل مى شمارید، و برترین کسى که شما را برتر مى دانید، و باوفاترین کسى که با او بیعت کرده اید، آن کس که فهم قرآن او را عاجز نکند، و چیزى از سنت بر او پوشیده نیست، و کسى بر او سبقت نگرفته است، به سوى کسى که خداوند از دو جهت او را به پیامبرش نزدیک گرداند، نزدیکى از جهت دین و از جهت خویشاوندى، کسى که در هر نیکى بر مردم پیشى گرفته است. و او از شما یارى مى خواهد و شما را به سوى حق مى خواند، و از شما مى خواهد که به سوى او بروید، تا او را بر گروهى که بیعتش را شکسته و نیکان اصحابش را کشتند و کارگزارانش را کنار زدند، و بیت المالش را غارت کردند، یارى کنید.
پس به سوى او بروید، خداوند شما را رحمت کند، پس امر به معروف و نهى از منکر کنید، و همانند صالحان در پیشگاهش حاضر شوید.

مرتضی منافی در ادامه سخنانش ضمن گرامیداشت روز بزرگداشت سلمان فارسی اذعان داشت: در سال پنجم هجرت جنگ خندق رخ داد و مدینه به محاصره نیروهای مشرک در آمد و مسلمانان در پی مقابله با دشمن بودند. در مشورت پیامبر با یاران خود، هر کس نظری داد. سلمان فارسی پیشنهادی جالب و نتیجه بخش ارایه نمود و گفت: خوب است در نقاط قابل نفوذ مدینه خندق حفر کنیم. پیامبر نظر او را پذیرفت. در زمان حفر خندق بین مهاجر و انصار اختلاف پیش آمد و هر گروه می خواست سلمان با آنها باشد. پیامبر نیز فرمود: «سلمان منّا اهل البیت؛ سلمان از ما اهلبیت است».

نکته مهمی که در این تعبیر رسول خدا وجود دارد این است که: سلمان در مسیر تبلیغ و ترویج دین خدا قرار داشت و معرفت او همان معرفت اهل بیت بود و اطاعت از آنان او را به چنان مقامی رساند که اطاعت از او همچون اطاعت از اهل بیت محسوب می شد و معرفت به او نیز واجب بود.

تعداد نمایش ها (17)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
پیوندها

 

روح شهدا صلوات
کانال ها
سامانه پیام کوتاه 5000245222
روزنامه
شورا

آمار بازدید
دی ان ان