پرتال اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر ارومیه
پیامبر اکرم (ص): بنگر در چه (لباسى) و بر چه (چیزى) نماز مى گزارى، اگر از راه صحیح و حلالش نباشد، قبول نخواهد بود.
 مهندس مهران حاجیلو عضو شورای اسلامی شهر ارومیه: خانه های هوشمند

مهندس مهران حاجیلو عضو شورای اسلامی شهر ارومیه: خانه های هوشمند

نویسنده: Admin/شنبه, 08 شهریور,1393/دسته ها: اخبار, مقالات

رتبه بندی این مطلب:
5/0

مهران حاجیلو- کارشناس ارشد مهندسی الکترونیک:

خانه هوشمند چیست؟

 

بسم الله

خانه‌ های هوشمند امروزه به عنوان یکی از بخش‌های مهم سیستم‌های مدیریت جامع ساختمان یا همان BMS مورد توجه واقع شده‌اند.

 

 

خانه‌ های هوشمند با هدف ایجاد آسایش و امنیت برای ساکنان به سرعت در حال توسعه می باشند.

امروزه روشهای مختلفی برای اتوماسیون ساختمان‌های بزرگ بکار گرفته‌می‌شود از قبیل : کنترل نور ،کنترل دما، کنترل درها و پنجره‌ها و پرده‌ها و یا سیستم‌های امنیتی و مدار بسته و غیره. علاوه برموارد یاد شده، در خانه‌ های هوشمند، کاربرد‌های دیگری نیز از قبیل کنترل چند رسانه ها، آبیاری گیاهان و برنامه های آشپری نیز قابل تعریف است.

در يك خانه هوشمند صاحبخانه روشهاي متعددي براي  بهبود سيستم روشنائي خانه دارد . بعضي از اين روشها باعث مي شوند كه زندگي در خانه  براي ساكنين خانه مناسب تر و راحتتر گردد .

اصلا" مهم نیست شما در حال چه کاری هستید؟ در منزل، در محل کار و حتی خارج از کشور خانه هوشمند یکبار دیگر به شما اطمینان خاطر می دهدکه تمام موارد امنیتی و مجوزهای مربوطه طبق درخواست شما رعایت شده است .خانه هوشمند دارای تعدادی ویژگی خاص می باشد که فعال کردن آنها باعث افزایش پوشش امنیتی و قدرت مالکیت خانواده شما خواهد شد. 

فرض کنید شما دوستان و یا فامیلی دارید که در عین حال که با شما زندگی می کنند مستقل می باشند و در بعضی وقتها آسیب پذیر هسند. لذا شما می خواهید که همواره دردسترس و کنترل شما باشند. در این حالت کافی است فقط یک دکمه را فشار دهند تا با شما در ارتباط مستقیم باشند . در یک وضعیت مشابه زمانیکه فرزند شما درمنزل مانده و مدرسه نرفته است در خانه هوشمند شما می توانید با اتصال به دوربین مدار بسته(cctv)  از وضعیت فرزندتان آگاه شوید. در  خانه هوشمند می توانید  سیستم آبیاری گیاهان منزل  را در اختیار دستگاه کنترل قرارداده و آسوده محل را ترک نمایید مراحل آبیاری بطور خودکار و بر اساس جدول زمانی اجرا می گردد.

خانه های هوشمند  علاوه بر مخاطبین معمول خود می‌توانند در بهبود کیفیت زندگی معلولین و سالمندان نیز کمک شایانی نمایند.

کنترل دمای  خانه هوشمند


 

زمانی که یک فرد در مسافرت به سر می برد با استفاده از تلفن منزل یا تلفن همراه و يا خط اينترنت می تواند سیستم تاسیسات خانه را فعال سازد، دمای دلخواه را تنظیم کند ، در ساعت خاصی تاسیسات سرمایش و گرمایش شروع به کار نمایند و درجه حرارت خانه را به حد مطلوب برسانند.

تنطیم کردن دمای منزل و فعال کردن سیستم سرمایشی و گرمایشی برای رسیدن به آن دما علاوه بر ايجاد محيطي مطلوب از اتلاف انرژي جلوگيري می نماید

کنترل روشنایی خانه هوشمند

 

با توجه به اهمیت هوشمند سازی روشنایی در ساختمانهای مسکونی و اداری راه حلهای متنوعی برای کاربردهای مختلف وجود دارد. در کنترل هوشمند سیستم روشنایی نه تنها میزان نور دهی تحت کنترل می گیرد بلکه در صرفه جویی مصرف انرژی نیز بسیار مؤثر است. در واقع در این روش هم از نور طبیعی و هم از نور تولیدی منابع نور، میزان نور مطلوب تامین خواهد شد و این فرآیند بطور اتوماتیک انجام می گیرد. بطورکلی این گونه سیستم ها با بهره گیری از حسگرهای تشخیص حرکت و میزان نور محیط و کلیدهای تعبیه شده در هر فضای داخلی می توانند فرآیند مطلوب را پیاده سازی نمایند. بدیهی است که در حالت اتوماتیک منابع نور با توجه به حسگرهای میزان نور و نقطه مطلوب تعریف شده نوردهی خواهند داشت.

 

کنترل نور طبیعی (به کمک باز و بسته کردن خودکار پرده و کرکره ها) خانه هوشمند کنترل پرده ها براساس شدت روشنایی خورشید یا کنترل پرده ها و شیدرها با توجه به موقعیت خورشید برای استفاده از حداکثر نور انجام میگیرد. با انجام محاسبه پارامترهایی که باعث سایه در محیط بیرونی ساختمان می شود و تنظیم برنامه زمانی با امکان باز و بسته کردن پرده ها به صورت برقی براساس موضوعات و همچنین توسط مانیتور،کنترل از راه دور و یا شدت نور وارد شده به منزل اجرا میشود .سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند
 

·       با مجهز کردن خانه هوشمند به سیستم های صوتی قابلیت های زیر  فعال خواهد شد :

·       رادیو داخلی مستقل با قابلیت ذخیره سازی ایستگاه های موجود برای هر بخش از خانه هوشمند.

·       پخش موزیک برای هر بخش از خانه هوشمند.

·       امکان دریافت سیگنال صوتی از طریق فیش های صوتی موجود در واحد مرکزی.

·       امکان ارتباط صوتی و یا صوتی - تصویری دوطرفه (سیستم اینترکام) در هر بخش از خانه هوشمند.

·       پخش آلارم ها و اخطار های صوتی

سیستم های اعلام حریق خانه هوشمند


از ویژکی های دیگر خانه هوشمند  سیستم  اعلام و اطفا حریق است.

یعنی سیستمی که هم وجود آتش سوزی را اعلام می کند و هم خود درصدد خاموش کردن آن عمل می کند . امروزه از سیستم ها ی اعلام حریق به طور گسترده در خانه های هوشمند  و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارتهای ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود. برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می شود.

سیستم‌های حفاظتی وامنیتی خانه هوشمند


 

 

اگر تا به حال در ساختمانی دوربین امنیتی را تجربه کرده باشید، اطلاع دارید، از اینکه برای بررسی تصاویر باید به تلویزیون یا مانیتور رایانه ای که در یکی از اتاقها قرار دارد، مراجعه کنید. اما با سیستم های اتوماسیون خانگی درحا‌لیکه در منزلتان قدم می‌زنید و یا در حیاط پیاده روی می‌کنید بر روی صفحات لمسی بی‌سیم تصاویر کلیه دوربینهای امنیتی قابل مشاهده خواهند بود.همچنین با استفاده از سنسورهای حرکتی ، می‌توانید سیستم امنیتی منزلتان را تقویت نمایید. یکپارچگی سیستم امنیتی با سایر بخش ها قابلیت های بیشتری به آن خواهد بخشید. برای مثال هنگام تشخیص ورود یک فرد ناشناس از طریق سنسور حرکتی، به جز صدای آژیر رایج، کلیه چراغهای منزل می توانند روشن و خاموش گردند . یا زنگ تلفن همراه شما بصدا درآید.آبیاری گیاهانبسیاری از ما علاقه مند به نگهداری گیاهان درخانه می باشیم تا به این ترتیب گوشه هایی از طبیعت را در زندگی خود مشاهده نماییم . یكی از نگرانی ها درسفر آبیاری گیاهان موجود در خانه می باشد . در خانه هوشمند شما می توانید در ساعات دلخواهی به گیاهان خود آب داده و آسودگی خاطر خود را از بابت آنها فراهم نمایید. ضمناً در صورتیكه شما دارای زمین كشاورزی ، باغ ، مزرعه ویا گلخانه دور از محل زندگی خود باشید ، این سیستم ها شما را قادر خواهد ساخت تا به راحتی آبیاری محصولات خود را در هر زمان كه تمایل دارید انجام دهید و از آسیب دیدن گیاهان بر اثر بی آبی یا كم آبی ممانعت به عمل آورید . بدلیل آبیاری منظمی كه سیستم در اختیار شما میگذارد با كمترین آب بیشترین بهره وری را خواهید داشتدسترسي و كنترل از راه دور  خانه هوشمند

ساختمان هوشمند امکان اطلاع يافتن از وضعيت کنونی و كنترل ساختمان را از راه دور محيا ميکند. شما ميتوانيد با استفاده از SMS ، تلفن گويا (Call Center) و يا از طريق اينترنت از اين امکان بهره مند شويد. و کلیه موارد بالا را تحت کنترل خود بگیرید.

 

 

برگرفته از سایت مهستان با اندکی تغییر

ارائه دهنده : مهران حاجیلو- کارشناس ارشد مهندسی الکترونیک

تعداد نمایش ها (1100)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
پیوندها

 

روح شهدا صلوات
کانال ها
سامانه پیام کوتاه 5000245222
روزنامه
شورا

آمار بازدید
دی ان ان